Hnízdní budky pro hohola severního

budka_hohol_severni

V České republice je hnízdním druhem především v okolí Třeboně a na severní Moravě v Poodří.

Hoholi mají zcela svérázný způsob hnízdění. Zakládají si hnízda v dutinách stromů, někdy i velmi vysoko. Snadno se usídlí i v zavěšených budkách. Hnízdo si vystelou světlým prachovým peřím, u ostatních kachen je to prachové peří tmavé, neboť má krycí úlohu. U ptáků hnízdících v dutinách ztrácí barva prachu svou maskovací funkci.

Káčata hoholů dovedou neuvěřitelně obratně lézt a skákat. Velmi lehce se vyšplhají k vletovému otvoru a seskočí ze značných výšek, aniž by si ublížila.

Faktorem ovlivňujícím zahnízdění tohoto druhu je právě nabídka vhodných hnízdních dutin, a to jak přirozených, tak i umělých.

Hohol hnízdí  u břehů rybníků, řek, potoků apod. Při výběru hnízdní dutiny  a následném přežívání mláďat  je velmi důležitá potravní nabídka na hnízdních lokalitách. Samice s mláďaty se raději zdržuje na relativně čistší vodě s méně početnými rybími obsádkami.

Hnízdní budky se doporučuje vyvěšovat na kmeny stromů ve výšce 4-10metrů, vletovým otvorem směrem k vodě. Ideální jsou stromy na rybničních ostrůvcích, kde nehrozí zničení hnízda kunami.