Hmyzí hotel

 

hmyzovnik_s_vyplni

V České republice patří k důležitým opylovačům nejen všem známá včela nebo čmelák, ale i další druhy hmyzu, byť mnohé z nich člověk zařadí mezi „dotěrné mouchy.“

Právě tyto druhy hmyzu pomáhají tam, kde nejsou nablízku včely ani čmeláci. Jejich pomoc oceňují nejen zemědělci, ale i zahrádkáři a nejvíce ti, kterým nejsou cizí postupy blízké hospodaření našich předků.

„Proto i člověk může pomáhat rozvoji populací užitečného hmyzu a poskytnout jim útočiště. Nejlepším způsobem je zvyšování počtu hnízdních možností“

Právě hmyzí hotel –  domeček pro hmyz je tím, co velmi rychle hmyz najde a obsadí kdykoliv během jara a  léta.

Nabízí se zde útočiště pro včely samotářky, čalounice, zednice,  pískorypky, drvodělky a další druhy.

Lákat do domečku je není třeba, stačí jej vhodně vyvěsit. Ať už na fasádě domu nebo zahradní chatky nebo někde v zahradě. Hlavně by mělo být chráněné před deštěm a ostrým větrem a otočeno ke sluníčku.

Že je hotel obsazen, poznáte podle toho, jak  jsou postupně otvory zazátkované „maltou“ ze slin hmyzu, hlíny nebo rostlinných zbytků.

Hmyzí domek si můžete vyrobit sami nebo si ho můžete objednat v semenářském závodě a to jak plně vybavený nebo jen jako kostru, kterou si vyplníte vlastním materiálem.

hmyzovnik_malinky